Safran w Polsce

Safran działa w Polsce już od ponad 15 lat, a obecnie jest wiodącym partnerem dla polskiego przemysłu i rządu. W trzech różnych zakładach na terenie Polski Safran zatrudnia 900 pracowników. Firmy te wspierają rozwój Safranu i przyczyniają się do wzrostu jego konkurencyjności na rynku lotniczym.

LOT – Boeing 787-8 © Adrian Pingstone / Domain public picture
Safran współpracuje z ponad
30
polskimi dostawcami
W Dolinie Lotniczej Safran zatrudnia
900
pracowników
Produkcja kół zębatych © bnpix / Safran
Komponenty silnikowe © Agnieszka Rayss / CAPA Pictures / Safran

Aerospace

Safran – głównie poprzez swoją spółkę Safran Transmission Systems Poland - stał się jednym z filarów „Doliny Lotniczej”, skupiska przemysłu lotniczego w południowo – wschodniej Polsce. Spółka Safran Transmission Systems Poland działa od 2001 roku i produkuje komponenty do silników lotniczych. Najważniejszą grupę produktów stanowią przekładnie do silników CFM56 i LEAP wytwarzanych przez CFM International (spółka joint venture z równymi udziałami Safran i GE) oraz sprężarki niskiego ciśnienia do silników GP7200, CFM56 i GE9X.

Safran Aircraft Engines nawiązał także współpracę z Laboratorium Safran w sprawie budowy jednego z trzech otwartch stanowisk testowych dla silnika LEAP®.
Silniki CFM56 napędzają ponad 50 odrzutowców pasażerskich kilku polskich linii lotniczych, w tym LOT i Enter Air. Safran dostarcza także silniki do około 30 śmigłowców cywilnych wykorzystywanych w Polsce.

Poprzez Aero Gearbox International, spółkę założoną przez Rolls-Royce i Safran Transmission Systems, Safran obecny jest w południowo-wschodniej Polsce także jako producent przekładni do silników lotniczych Rolls-Royce’a przeznaczonych do samolotów cywilnych. Jednym z pierwszych produktów tego zakładu jest przekładnia do silnika Trent 7000, który będzie napędzał pasażerski samolot odrzutowy Airbus A330neo.

W roku 2016 rozpoczęła się jeszcze jedna inwestycja Safranu w południowo – wschodniej Polsce: zakład produkcyjny zaplanowany jako dostawca komponentów do silników LEAP i Silvercrest. Od początku budowę nadzorował Safran Aircraft Engines, spółka Grupy Safran specjalizujaca się w produkcji silników. Dzięki tej nowej inwestycji Safran zaspokoi potrzeby klientów związane z wprowadzaniem na rynek samolotów nowej generacji, takich jak Airbus A320neo, Boeing 737 MAX, Comac C919, Cessna Citation Longitude i Dassault Aviation Falcon 5X.

Przemysł obronny

Polska jest jednym z 30 krajów świata wprowadzających u siebie wielofunkcyjne, pracujące w podczerwieni lornetki rodziny JIM zaprojektowane i zbudowane przez Safran. JIM jest najnowszej generacji urządzeniem wykorzystywanym zarówno przez punkty dowodzenia, jak i przez oddziały na linii frontu, do wykrywania zagrożeń oraz precyzyjnego określania celów i działań wywiadowczych. Ponadto Safran dostarcza systemy sterowania ogniem do czołgów PT91 eksportowanych do Malezji, jak również termowizory do modernizacji zaprojektowanych w Polsce systemów obrony powietrznej.

< >
  • Centrum logistyczneCentrum logistyczne © Safran Transmission Systems
  • Układ przeniesienia napędu AGB LEAP 1AUkład przeniesienia napędu AGB LEAP 1A © Safran Transmission Systems
  • Koła zębateKoła zębate © bnpix / Safran
  • Linia montażowa przekładniLinia montażowa przekładni © bnpix / Safran
  • Produkcja kół zębatychProdukcja kół zębatych © bnpix / Safran
  • Laboratorium metalurgiczne i chemiczneLaboratorium metalurgiczne i chemiczne © Agnieszka Rayss / CAPA Pictures / Safran
  • Linia montażowa przekładni CFMLinia montażowa przekładni CFM © Agnieszka Rayss / CAPA Pictures / Safran

Safran jako partner lokalny

Safran odgrywa aktywną rolę w społeczności Doliny Lotniczej. Firma Safran Transmission Systems Poland już kilka lat temu nawiązała współpracę z Politechniką Rzeszowską, która przygotowuje młodych ludzi w regionie do podjęcia pracy w przemyśle lotniczym. Safran pomaga także średnim szkołom technicznym aktualizować programy nauczania tak, aby dostosować je do potrzeb przemysłu. Ponadto Safran wspólnie z kilkunastoma uczelniami i kilkoma firmami uczestniczył w wieloletnim projekcie badawczym dotyczącym innowacyjnych materiałów dla lotnictwa.